BAŞKANIN MESAJI

Sevgili öğrenciler,

Eğitim bir ülkeyi çağdaş uygarlığa götüren en hayati ve en kestirme yoldur. “Eğitimli ve sağlıklı insanların yaşadığı kentler hızla ilerler” düşüncesiyle, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında Gaziemir Belediyesi Gençlik Eğitim Merkezi’ni (GAZİGEM) kurduk. Eğitim hayatında başarılı ancak, ekonomik yönden dezavantajlı olan başarılı gençlerimize fırsat eşitliği yaratmak için yola çıktık.

İlk yılında 16 öğretmen, 400 öğrenciyle başlayan GAZİGEM, ikinci yılında 40 öğretmen ve 1600 öğrenciyle yoluna devam etti. Dört ayrı merkezde deneme sınavları, soru bankaları, konu tarama testleri, genel tekrar testleri ve etütlerle, modern bir dershanede bulunan her tür eğitim hizmeti veren GAZİGEM, ikinci yılında müthiş bir başarıya imza attı. Azami 25’er kişilik sınıflarda verilen kurslardan yararlanan öğrencilerimiz LYS’de alınan yüzde 94.28 gibi inanılması güç bir başarıyı yakaladı. Bu başarı öğrencilerimiz, velilerimiz ile eğitim kadromuza büyük güç ve moral kaynağı oldu.

Doping etkisi yaratan bu başarıyla 2011-2012 eğitim-öğretim yılında çıtayı çok daha yukarıya çıkardık. 3 yönetici ve 55 öğretmen kadrosuna ulaşan GAZİGEM ile tam 2 bin 58 öğrencimizi, Anadolu ve Fen Liseleri ile üniversite sınavlarına hazırladık. Bir gurur tablosuna da 2011-2012 eğitim-öğretim yılının sonunda hep birlikte ulaştık.
Bir önceki yıla göre, Anadolu ve Fen Liseleri ile üniversiteyi kazananların oranını yüzde 100 arttırdık. SBS sonucunda 59 öğrencimiz Anadolu Meslek Liseleri’ni, 53 öğrencimizde üniversiteyi kazandı.

Gaziemir’de iki, Aktepe ve Sarnıç’ta da birer merkezimizde, özel kurslar da düzenledik. Gençleri ve çocuklarımızı geleceğe hazırladığımız GAZİGEM’de, Özürlü Memur Seçme Sınavı’na (ÖMMS) hazırlanan engelli vatandaşlarımıza ücretsiz kurs verdik. Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu (BESYO) için hazırlanan gençlerimize de, Ahmet Taner Kışlalı Spor Salonu’nda, uzman antrenörler eşliğinde kurs hizmeti sunduk.

Halen Gaziemir merkezde iki, Aktepe ve Sarnıç’ta birer bina olmak üzere dört ayrı merkezde, 2012-2013 eğitim-öğretim yılında da 2 bin 200 öğrencimize fırsat eşitliği sunacağız. Ortalama bir dershane ücretinin yıllık ortalama 2 bin 500 lira olduğunu düşünürsek, eğitime bir yılda 5 milyon 500 bin liradan fazla bir kaynak aktarıyoruz. Dershane ücreti külfetinden kurtulan ailelerin bu parayı çocuklarının başka ihtiyaçları için harcaması nedeniyle de esnafımıza dolaylı bir katkı sağlıyoruz.

Sevgili öğrenciler, sizler başaracak, biz sizlerin başarınızla hep gurur duyacağız. Çünkü sizler bu ülkenin aydınlık yüzü, geleceğimizin güvencesisiniz. Doğru ve kaliteli bir eğitimin sonrasında sahip olacağınız mesleğinizle iş hayatına atılacak, başta ilçemiz olmak üzere; İzmir’in ve ülkemizin kalkınmasına katkı yapacaksınız.
Sizlere olan inancımın tam olduğunu bilmenizi isterim. Mutluluk ve başarılarla dolu olmasını istediğim hayatınızda, tüm ideallerinize kavuşmanız dileklerimle; sevgi ve saygılarımı sunarım.

Halil İbrahim ŞENOL
Makina Mühendisi
Gaziemir Belediye Başkanı